Најдобрите стрелци после првото коло на Европското првенство (ФОТО)

Завршено е првото коло во сите четири групи на континенталниот собир во Хрватска.

Македонската репрезентација стартуваше со триумф над Словенија во групата Ц со 25:24.

Во продолжение погледнете како изгледа моменталната листа на најдобри стрелци, првопласиран е Германецот Уве Генсхајмер со девет голови (9/10).