Сензација во Мелбурн: Кореецот Чунг го елиминираше Ѓоковиќ! (ВИДЕО)

Јужнокорејскиот тенисер во три сета беше подобар од шесткратниот шампион на „Австралија Опен“…

Хјон Чунг (58. АТП) успеа да го совлада Новак Ѓоковиќ со резултат 7:6 (4), 7:5 и 7:6 (3) во осминафиналето за три часа и 22. минута игра во Мелбурн

Кореецот во четвртфиналето ќе игра против Американецот Тенис Сандгрен кој после пет сета го елиминираше Австриецот Доминик Тим (6:2, 4:6, 7:6, 6:7, 6:3).

Кај мажите во останатите дуели: Бердих-Фоњини 3:0 (6:1, 6:4, 6:4) и Федерер-Фучович 3:0 (6:4, 7:6, 6:2).

Во женска конкуренција беа постигнати овие резултати:

Кијз-Гарсија 2:0 (6:3, 6:2)
Хсиех-Кербер 1:2 (6:4, 5:7, 2:6)
Халеп-Осака 2:0 (6:3, 6:3)