Јотовски не се пласираше во полуфиналето на „Хамамет Опен“

Најдобриот македонски тенисер ги заврши настапите на турнирот во Тунис (15.000 долари)..

Томислав Јотовски во четвртфиналето во двојки заедно со Црногорецот Резарт Цунгу двапати со 6:4 загубија од Канаѓанецот Диез и Шпанецот Мардонес.

Претходно нашиот натпреварувач беше елиминиран во првото коло во сингл конкурецијата од четвртиот носител Жерар Гранољерс-Пујол од Шпанија.