Тим од МИЛИЈАРДА фунти – 11 величенствени во историјата на фудбалот! (ФОТО)

После трансферот на Филипе Кутињо во Барселона, имаме „пеколен“А тим на најскапо платени играчи според позиции.

Бразилецот беше претставен на „Камп Ноу“ и ќе го носи дресот со број 14, стана и најскапо платен фудбалер во историјата на Барса.

Покрај тоа, тој после Нејмар и Килијан Мбапе е трет најскап во историјата на фудбалот. Кога се ќе се собере овој тим е платен нешто над милијарда евра, поточно – 1.021 милијарда фунти.

Едерсон – 35 милиони фунти (Манчестер Сити)

Вокер – 50 милиони фунти (Манчестер Сити), Луиз – 50 милиони фунти (Челзи), ван Дајк – 75 милиони фунти (Ливерпул)

Погба – 89 милиони фунти (Манчестер Јунајтед), Кутињо – 145 милиони фунти (Реал Мадрид), Бејл – 86 милиони фунти (Реал Мадрид), Роналдо – 80 милиони фунти (Реал Мадрид)

Дембеле – 138 милиони фунти (Барселона),  Суарез – 75 милиони фунти (Барселона), Нејмар – 198 милиони фунти (ПСЖ)