Светското првенство во Русија без Робен, Алексис Санчез, Обамејанг, Видал..! (ФОТО)

Кои ѕвезди нема да ги гледаме на наредното Светско првенство во 2018 година?

Постојат и голем број на квалитетни репрезентации кои не се квалификуваа на Мундијалот во Русија.

-Пјер Емерик Обамејанг (Габон)
-Жоел Матип (Камерун), Винсент Абубакар (Камерун)
-Асамоа Џан (Гана)
-Емануел Адебајор (Того)

-Кристијан Пулишиќ (САД), Клинт Демпси (САД), Боби Вуд (САД)
-Алексис Санчез (Чиле), Гари Медел (Чиле), Маурисио Исла (Чиле), Клаудио Браво (Чиле), Хорхе Валвидиа (Чиле), Артуро Видал (Чиле).
-Оскар Кардозо (Парагвај), Кристиан Рамирез (САД), Саломон Рондон (Венецуела), Антонио Валенсија (Еквадор)

-Робин ван Перси (Холандија), Арјен Робен (Холандија), Жоржињо Вијналдум (Холандија), Герет Бејл (Велс), Арон Ремзи (Велс), Марко Арнаутовиќ (Австрија), Давид Алаба (Австрија), Стеван Јоветиќ (Црна Гора), Андриј Јармоленко (Украина), Евген Конопљанка (Украина), Един Џеко (Босна и Херцеговина), Миралем Пјаниќ (Босна и Херцеговина), Арда Туран (Турција), Хакан Чалханоглу (Турција), Јан Облак (Словенија)…

Помеѓу нив е и Арјен Робен кој одлучи да се повлече од националниот дрес на холандската репрезентација.

Тој во својата професионална кариера (која ја започна во Гронинген( имаше 96 натпревари, 37 голови и 29 асистенции.