Најдобрите 11 фудбалери од групната фаза во Лигата на шампионите (ФОТО)

Дури четири негови играчи се најдоа во идеалниот состав од групната фаза во Лигата на шампионите за сезоната 2017/18.

Тие се Ареола, Курзава, Мбапе и Нејмар, потоа Манчестер Сити Тотенхем имаат по двајца фудбалери, а по еден Селтик, Ливерпул и Реал Мадрид.

Алфонс Ареола (ПСЖ)
Киран Тирни (Селтик)
Џон Стонс (Манчестер Сити)
Дејвинсон Санчез (Тотенхем)
Лејвин Курзава (ПСЖ)
Кевин де Брујн (Манчестер Сити)
Филипе Кутињо (Ливерпул)
Кристијано Роналдо (Реал Мадрид)
Килијан Мбапе (ПСЖ)
Нејмар (ПСЖ)
Хари Кејн (Тотенхем)

-НИКОГАШ ПОЕФИКАСНА ЛИГА НА ШАМПИОНИ: НАДМИНАТ РЕКОРДОТ СТАР 17 ГОДИНИ!

Вчера заврши групната фаза во Лигата на шампионите и познати се сите 16 екипи кои ќе играат во Лигата на шампионите.

Оваа сезона ќе се памети и по рекордите, Роналдо стана првиот играч кој реализирал погодоци на сите шест натпревари во групната фаза, додека ПСЖ го надмина рекордот по бројот на голови на еден клуб (25).

Исто така, сведоци сме на досега најефикасна сезона, 32 екипи постигнувале голови во 96 натпревари, севкупно 306 и на тој начин е надминат рекордот стар 17 години од сезоната 2000/01 кога имаше 292 погодоци.

Тоа значи дека во просек на самите мечеви имало 3,19 голови.

СЕЗОНА/НАТПРЕВАРИ/ГОЛОВИ

2017/2018 96 натпревари 306 голови
2009/2001 96 натпревари 292 голови
2012/2013 96 натпревари 284 голови
2015/2016 96 натпревари 280 голови
2014/2015 96 натпревари 279 голови

ПРОЧИТАЈТЕ ПОВЕЌЕ:

Познати шеширите: Очекуваме „пеколна“ ждрепка за осминафиналето во ЛШ!

НАЈДОБРИ СТРЕЛЦИ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИТЕ (СЕЗОНА 2017/18):

-КРИСТИЈАНО РОНАЛДО (РЕАЛ МАДРИД) 9 ГОЛОВИ
-НЕЈМАР (ПСЖ) 6 ГОЛОВИ

-ХАРИ КЕЈН (ТОТЕНХЕМ) 6 ГОЛОВИ
-ЕДИНСОН КАВАНИ (ПСЖ) 6 ГОЛОВИ

-ВИСАМ БЕН ЈЕДЕР (СЕВИЉА) 6 ГОЛОВИ
-РОБЕРТО ФИРМИНО (ЛИВЕРПУЛ) 6 ГОЛОВИ

-ФИЛИПЕ КУТИЊО (ЛИВЕРПУЛ) 5 ГОЛОВИ
-ВИНСЕНТ АБУБАКАР (ПОРТО) 5 ГОЛОВИ

-ЏЕНК ТОСУН (БЕШИКТАШ) 4 ГОЛОВИ
-РАХИМ СТЕРЛИНГ (МАНЧЕСТЕР СИТИ) 4 ГОЛОВИ

ПРОЧИТАЈТЕ ПОВЕЌЕ:

Познати шеширите: Очекуваме „пеколна“ ждрепка за осминафиналето во ЛШ!

-ДИМИТРИ ОБЕРЛИН (БАЗЕЛ) 4 ГОЛОВИ
-КИЛИЈАН МБАПЕ (ПСЖ) 4 ГОЛОВИ

-РОМЕЛУ ЛУКАКУ (МАНЧЕСТЕР ЈУНАЈТЕД) 4 ГОЛОВИ
-АНДЕРСОН ТАЛИСКА (БЕШИКТАШ) 4 ГОЛОВИ
-ПЈЕР ЕМЕРИК ОБАМЕЈАНГ (БОРУСИЈА ДОРТМУНД) 4 ГОЛОВИ