На „седмо небо“: Селтик со „петарда“ над Глазгов Ренџерс ја обезбеди титулата во Шкотска! (ВИДЕО)

Фудбалерите на Селтик го декласираа најголемиот ривал во 413. „Олд Фирм“…

Со конечен резултат 5:0 дојдоа во шкотскиот шампионат до шампионската титула, седма по ред која доаѓа на „Селтик Парк“.

Едуард ја започна гол-серијата со два голови, а непосредно пред паузата Форест се погрижи за зголемување на позитивата (3:0).

На стартот од вториот дел Рогиќ стрелаше во мрежата на Алнвик, а во 53-та мин. конечниот епилог го постави МекГрегор после асистенцијата на Едуард.

Селтик – Рейнджерс. Обзор матча. от ФУТБОЛЬНЫЕ ОБЗОРЫ на Rutube.