На кои стадиони ќе се играат натпреварите од СП Русија 2018? (ФОТО)

Светското првенство во Русија ќе се одржи во периодот од 14 јуни до 15 јули 2018 год.

Еден месец врвен фудбал и магија, најсилните 32 репрезентации на наредниот Мундијал ќе се борат за титулата.

Денеска со ждрепка беа формирани и сите групи, можете да ги погледнете на следниот линк:

ПРОЧИТАЈТЕ ПОВЕЌЕ:

Извлечени групите: Светскиот шампион против Мексико, а Португалија на мегдан со Шпанија!

32 репрезентации ќе играат во 11 градови и 12 стадиони ширум руската држава, во продолжение погледнете како изгледаат тие стадиони, самата локација и капацитетот:

Лужники Стадион (Москва) Капацитет 81.000

Ст. Петерсбург Стадион (Ст. Петерсбург) 68.134

Фишт Стадион (Сочи) 47.659

Екатеринбург Арена (Екатеринбург) 35.696

Казан Арена (Казан) 45.379

Нижњи Новгород Стадион (Нижњи Новгород) 44.899

Ростов Арена (Ростов-он-Дон) 45.000

Самара Арена (Самара) 44.918

Мордовиа Арена (Саранск) 45.015

Волгоград Арена (Волгоград) 45.568

Спартак Стадион (Москва) 45.360

Калининград Стадион (Калининград) 35.212