Дали е во право „суперкомпјутерот“: Бразил ќе биде новиот светски шампион! (ФОТО)

Нов светски шампион во фудбал ќе биде репрезентацијата на Бразил, смета т.н. „суперкомпјутер“.

Британскиот портал „Талкспорт“ ја искористи помошта на суперкомпјутерот, да направи предвидување на крајниот исход ова лето на Светското првенство во Русија (14. јуни-15 јули 2018 год.)

Се предвидува дека во големото финале ќе се сретнат селекциите на Бразил и Шпанија, каде што „кариоките“ би требало да слават со резултат 2:1.

-СПРЕМА ПРОГНОЗИТЕ НА СУПЕРКОМПЈУТЕРОТ“, ПРВАТА ФАЗА ЌЕ ЈА ПОМИНАТ СЛЕДНИТЕ РЕПРЕЗЕНТАЦИИ:

Група А: Египет, Уругвај
Група Б: Шпанија, Португалија
Група Ц: Франција, Перу
Група Д: Остров, Аргентина
Група Е: Бразил, Србија
Група Ф: Германија, Мексико
Група Г: Белгија, Англија
Група Х: Полска, Колумбија

Резултати од осминафиналето:

Египет – Португалија 2:1
Франција – Аргентина 2:1
Бразил – Мексико 3:0
Шпанија – Уругвај 2:1
Исланд – Перу 1:0
Германија – Србија 3:1
Полска – Англија 1:2

Четвртфинале:

Египет – Франција 1:3
Бразил – Белгија 2:2 (Бразил на пенали)
Шпанија – Исланд 4:1
Германија – Англија 3:2

Полуфинале:

Франција – Бразил 1:3
Шпанија – Германија 1:0

ФИНАЛЕ:

Бразил – Шпанија 2:1