„Боксинг деј“, Премиерлига: Може ли да биде надминат рекордот стар 54 години? (ФОТО)

Фудбалска „грозница“ ја тресе Англија.

Како што знаете денеска е „Боксинг деј“, омилен ден за сите после ручекот да заминат на стадионите и ги следат своите омилени премиерлигашки екипи.

Ништо чудно што во овој ден со оглед на празничната атмосфера во секоја смисла, на трибините и теренот, се постигнаат многу голови.

Сепак, една година се издвојува и Англичаните секако повторно сакаат да се повтори. Станува збор пред точно 54 години, на „Боксинг деј“ 1963, кога беа реализирани дури 66 погодоци.

Денеска, 20 .коло

Премиерлига (двојки):

13:30 ч.

Тотенхем-Саутемптон

16:00 ч.

Борнмут-Вест Хем
Челзи-Брајтон
Хадерсфилд-Стоук
Манчестер Јунајтед-Барнли
Вотфорд-Лестер
Вест Бромвич-Евертон

18:30 ч.

Ливерпул-Свонси

Табела:

1.Манчестер Сити 55 бодови
2.Манчестер Јунајтед 42
3.Челзи 39
4.Ливерпул 35
5.Тотенхем 34

18.Борнмут 16
19.Вест Бромвич 14
20.Свонси 13